Harry Potter

Harry Potter je séria fantazijných románov, ktorú napísala britská autorka J. K. Rowling. Hovorí o živote mladého čarodejníka, Harryho Pottera a jeho priateľov Hermiony Grangerovej a Ronovi Weasleyho, ktorí sú všetci študenti v Rokfordskej škole čarodejníctva. Hlavný príbeh sa týka Harryho boja proti lordovi Voldemortovi, zlému čarodejníkovi, ktorý má v úmysle stať sa nesmrteľným, zvrhnúť čarodejnícky riadiaci orgán známy ako ministerstvo mágie a podrobiť si všetkých čarodejníkov a muklov, čo je referenčný termín, ktorý označuje ľudí compressore aria, ktorí nevedia čarovať.

Od vydania prvého románu, Harry Potter a Kameňa mudrcov, 26. júna 1997, knihy získali obrovskú popularitu, kritický ohlas a obchodný úspech na celom svete. Pritiahli široké publikum dospelých, ako aj mladších čitateľov a sú často považované za základy modernej literatúry. Séria má tiež svoj podiel kritiky, vrátane obáv o čoraz tmavšom tóne, ako séria postupovala, ako aj o často otrasnom a grafickom násilí, ktoré zobrazuje. Od mája 2013 knihy predali viac ako 500 miliónov kópií na celom svete, čím sa stali najpredávanejšími knihami v histórii a preložili ich do sedemdesiatich troch jazykov. Posledné štyri knihy postupne nastavovali rekordy ako najrýchlejšie predávané knihy v histórii, pričom compressore portatile per auto posledná kniha predala zhruba jedenásť miliónov kópií v Spojených štátoch do dvadsiatich štyroch hodín po jej vydaní.

Séria bola pôvodne uverejnená v angličtine dvoma hlavnými vydavateľmi, Bloomsbury vo Veľkej Británii a Scholastic Press v Spojených štátoch. Hra, Harry Potter a prekliate dieťa, založená na príbehu napísanom Rowlingovou, mala premiéru v Londýne 30. júla 2016 v Palace Theatre a jeho scenár sa vidal ako ôsma kniha v serií. Pôvodné sedem kníh bolo upravených na osemčlennú filmovú sériu Warner Bros. Pictures. V roku 2016 bola odhadnutá celková hodnota Harryho Pottera na 25 miliárd dolárov, čím sa Harry Potter stal jedným z najväčších modelov franchisingu všetkých čias.

Séria mnohých žánrov vrátane fantázie, drámy, priateľstva a príbehu britskej školy (ktorá obsahuje prvky tajomstva, thrilleru, dobrodružstva, hrôzy a romantiky), svet Harryho Pottera, skúma mnohé témy a zahŕňa množstvo kultúrnych významov a odkazov. Podľa Rowlingovej je hlavnou témou smrť. Medzi ďalšie hlavné témy v patria predsudky, korupcia a šialenstvo.

Úspech kníh a filmov zabezpečil, že franchising Harry Pottera sa naďalej rozširuje s množstvom odvodených diel, putovnou výstavou či digitálnou platformou, na ktorej J.K. Rowling aktualizuje sériu novými informáciami a poznatkami. V poslednej dobe boli v niekoľkých zábavných parkoch po celom svete postavené tematické atrakcie, spoločne známe ako The Wizarding World of Harry Potter.

Ústrednou postavou v seriáli je Harry Potter, anglický chlapec, ktorý žije so svojou tetou, strýkom a bratrancom a ktorý vo veku jedenástich zistí, že je čarodejníkom, aj keď žije v bežnom. Čarodejnícky svet existuje paralelne s našim svetom, aj keď je skrytý a tajný. Jeho magické schopnosti sú vrodené a deti s takými schopnosťami sú vyzvané, aby navštevovali exkluzívne magické školy, ktoré vyučujú potrebné zručnosti na úspech v čarodejníckom svete. Harry sa stáva študentom čarodejníckej akadémie v Škótsku a je to tu, kde sa koná väčšina udalostí v sérii. Ako sa Harry rozvíja, naučí sa prekonať problémy, ktorým čelí: magické, sociálne a emocionálne, vrátane bežných dospievajúcich problémov, ako sú priateľstvo, zavádzanie, romantické vzťahy, školské práce a skúšky, úzkosť, depresia a stres.