Knihy pre deti

Detská literatúra zahŕňa príbehy v knihách, časopisy a básne, ktoré potešia Vaše deti. Moderná detská literatúra sa klasifikuje dvoma rôznymi spôsobmi: žánrom alebo vekom čitateľa. Pôvodne boli detské knihy odvodené od tých pre dospelých a neskôr upravené práve pre mladšie publikum. Od 15. storočia bolo veľké množstvo literatúry, často s morálnym alebo náboženským posolstvom, zamerané priamo na deti. Koncom devätnásteho a začiatkom dvadsiateho storočia vyšlo mnoho detských kníh uznávaných dnes ako klasické diela detskej literatúry.

Neexistuje žiadna jednotná alebo široko používaná definícia detskej literatúry. Môže byť široko definovaná ako čokoľvek, čo deti čítajú alebo literatúra, ktorá je špeciálne určená pre používanie a čítanie deťmi a mladými ľuďmi. Niekedy je nemožno určiť, či dielo bolo výhradne napísané pre deti, pretože obsahuje prvky, ktoré môže pochopiť len dospelý čitateľ. Medzi takéto knihy patrí napríklad Harry Potter alebo Malý Princ. Tieto knihy pôvodne vyšli ako knihy pre deti, ale vďaka skrytým inotajom sa stali populárnymi aj u dospelých. Napriek tomu si však väčšina ľudí spája detské knihy s obrazovými knihami. Nie to však celkom tak. Takéto knihy sú určené najmä pre mladšie deti, ktoré ešte nevedia čítať, prípadne sa práve učia. Pre starších školákov existuje nespočetné množstvo kníh z rôznych žánrov. Môžu si prečítať knihy z ríše zvierať, rozprávky, vedecké knihy alebo literatúru faktu. Zo začiatku knihy slúžili na vzdelávanie alebo poučenie detí, dnes slúžia prevažne na ich zabavenie. Väčšina príbehov v detských knihách sa točí o bájnych postavách z rozprávkového sveta. Medzi nich patrí určite Snehulienka, Červená čiapočka či Perinbaba. Knihy môžu mať buď klasickú pevnú väzbu alebo sú v ľahšej brožovanej väzbe.

Je dôležité poskytnúť deťom príjemné knihy a ľahko čitateľné knihy, aby rozvíjali svoju myseľ už v rannom veku. Vedci zistili, že deti, ktoré už od ranného detstva boli vedené k čítaniu mali vyššiu inteligenciu a všeobecný rozhľad. Knihy sú väčšinou predávané v rôznych kategóriách s vekovým obmedzením. Totižto knihy pre 3 ročné dieťa sa nemusia páčiť 12 ročnému chlapcovi či dievčatku. Pre staršie deti boli vytvorené série kníh, ktoré sledujú jedného hlavného protagonistu a jeho útrapy a dobrodružstvá. Cieľom je, aby si deti v tejto osobe vytvorili vzor a snažili sa napodobňovať jeho konanie, ktoré je väčšinou zobrazované veľmi pozitívne a je ospevovaný, ako hrdina. V nedávnej dobe sa začali vyskytovať knihy s rôznym príslušenstvom, ako sú klobúky, prútiky alebo kostýmy, ktoré deti popri čítaniu môžu využiť, ale hrať sa môžu samozrejme aj bez knihy. Tu správnu knihu pre svoje dieťa vyberiete najlepšie tak, že budete sledovať napríklad, aké postavičky alebo hračky Vaše dieťa najčastejšie používa. Tak mu môžete spraviť radosť a ešte sa naučí aj pekne čítať a rozšíri si slovnú zásobu.

Dávajte pozor ale aj na to, ako Vaše dieťa číta. Naučte ho, aby čítalo na jednom mieste, ktoré je výborne prispôsobené na túto činnosť. Môže to byť napríklad kreslo v obývačke alebo kuchynský stôl. Je dôležité, že dieťa má svoje oči v dostatočnej vzdialenosti od strany, aby si nepoškodilo oči. Taktiež je dôležité dbať na to, aby kniha bola dostatočne osvetlená a dieťa nečítalo za tmy, šera, prípadne pri svetle z mobilného telefónu.